top of page

TWOJE CIAŁO TWOJA ŚWIĄTYNIA

Ludzki organizm według Ajurwedy składa się z pięciu podstawowych elementów

ZIEMIA

WODA

OGIEŃ

POWIETRZE

PRZESTRZEŃ

Ziemia jest przedstawiona jako zbiór wszystkich pierwiastków, które znajdują się w naszym ciele na przykład: Węgiel (18%), Azot (3,2%), Wapń (1,5%), Fosfor (1%), Potas (0,40%) i inne.

 

Woda, która jest łączącym elementem w ciele.

 

Ogień powoduje, że nasze ciało fizyczne, czyli ponad trzy tryliony komórek, cały czas się regeneruje i odnawia. Wynikiem tego jest CO2 wydychany wraz z oddechem. Spalanie to przebiega na poziomie mikrocząsteczkowym, w bardzo powolnym tempie

Powietrze jest przewodnikiem Prany - energii życiowej, a woda jest jego naczyniem. 

Przestrzeń powoduje że istnieje harmonia i równowaga. Która trzyma wszystko w właściwym miejscu.

 

Ludzki organizm według Ajurweda składa się z pięciu podstawowych elementów 

Wyżej wymienione elementy tworzą trzy podgrupy w ciele tak zwane Doshe

Kapha

Woda
Ziemia

Pitha

Ogień

Vatha

Przestrzeń
Powietrze

Kapha Dosha reguluje głównie funkcje dolnej części naszego organizmu. Zaburzenie Kapha Dosha objawiają się jako uczucie ciężkości i rozleniwienie.

Pitha Dosha jest odpowiedzialna głównie za funkcjonowanie środkowej części ciała. Nierównowaga objawia się jako niestrawność lub inne zaburzenia układu trawiennego.

Vatha Dosha jest związana z górnymi funkcjami naszego organizmu. Oddech, płuca, Gardło i Móżg są bezpośrednio powiązane z jej działaniem.

Nasz organizm to ponad trzy tryliony komórek współpracujących ze sobą. Komunikacja międzykomórkowa przebiega na podstawie informacji DNA oraz na podstawie  otoczenia i warunków zewnętrznych. Jest w ciągłym ruchu i prowadzi nasze ciało i umysł w życiu. Niestety stres, toksyny oraz uwarunkowania genetyczne mogą tą pracę i komunikację zaburzyć. Nasze ciało dobrze radzi ze znanymi zanieczyszczeniami, które powstają w ciele albo są pochodzenia organicznego. Jednak metale ciężkie czy inne toksyczne substancje nie są przez nie rozpoznawane. Substancje te gromadzą się pomiędzy komórkami i powodują zaburzenia w komunikacji miedzykomórkowej. Komórki, które znajdują się w otoczeniu toksyn nie otrzymują właściwej informacji, co skutkuje nieprawidłowym działaniem grupy komórek, co nazywamy "Chorobą".

Jak powstają choroby i dolegliwości w nas?

Jak Ajurweda i Joga przywraca Harmonię?

Co to jest Panchakarma?

Panchakarma to ajurwedyjska metoda przywracania równowagi w naszym ciele.

Proces oczyszczania ciała rozpoczyna się masażami. Masaże zwiększają przepływ limfy w ciele i uelastyczniają nasze ciało. Powoduje to zwiększenie komunikacji międzykomórkowej i przyspiesza proces oczyszczenia i regeneracji. Skutkuje to poprawą samopoczucia oraz umożliwia leczenie „nieuleczalnych” chorób.

 
Dodatkowo Panchakarma jest wspomagana Jogą, medytacją oraz Pranajamą, dzięki którym zdecydowanie szybciej odzyskujemy Harmonię, dobre samopoczucie i zdrowie.

Ajurweda jest wyjątkowo skuteczną metodą leczenia schorzeń typu: nadciśnienie, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, choroby skóry łuszczyca, trądzik, egzema, migrena, wcześniejsze stadia nowotworów i  wielu innych chorób.

Te choroby są tylko przejawem nierównowagi w naszym ciele, kiedy do ciała powraca harmonia i równowaga, choroby same ustają.

Medytacja

Łączy nas z wszechobecna energią i harmonią. Wycisza umysł i umożiwia powrót do siebie, do własnego centrum. 

Jesteś tym co jesz.

W ostatnim czasie powstało wiele nieporozumień na temat jedzenia. Co tak naprawdę jest dobre dla nas oraz dla naszego ciała? Co daje nam więcej witalności, energii, dobrostanu?

Jakie jedzenie sprawia, że promieniujemy i jesteśmy piękni i pełni radości życia i uśmiechu?

Właśnie na takie pytania daje odpowiedż Kuchnia Wedyjska. W meditorium uczymy gotować i karmić nasze ciała i umysły tym co najlepszego natura ma do zaoferowania.

bottom of page